Description
Eurogroove fitting door hinge. Use with bevelled/chamfered profile systems. 4mm horizontal adjustment without removing the door. 80kg max door weight (3 hinges). Simple screwdriver adjustment.
£16.52
Eurogroove fitting door hinge. Use with bevelled/chamfered profile systems. 4mm horizontal adjustment without removing the door. 80kg max door weight (3 hinges). Simple screwdriver adjustment.
55 in stock
Eurogroove fitting door hinge. Use with bevelled/chamfered profile systems. 4mm horizontal adjustment without removing the door. 80kg max door weight (3 hinges). Simple screwdriver adjustment.
| colour | White |
|---|---|
| door-type | upvc |
| profile-angle | 15 degrees |
| height | 100mm |
| width | 17mm |
| distance-between-pins | 75mm |
| sash-weight-per-hinge | 26-6kg |
| brand | paddock |
Reviews
There are no reviews yet.