Description
Yale British Standard Egress nightlatches offer insurance rated security where a BS mortice lock cannot be fitted or where additional security is required while still allowing adequate means of escape in the event of an emergency.
£81.16
Yale British Standard Egress nightlatches offer insurance rated security where a BS mortice lock cannot be fitted or where additional security is required while still allowing adequate means of escape in the event of an emergency.
7 in stock
Yale British Standard Egress nightlatches offer insurance rated security where a BS mortice lock cannot be fitted or where additional security is required while still allowing adequate means of escape in the event of an emergency.
| backset | 40mm |
|---|---|
| body-colour | Brass |
| cylinder-colour | Brass |
| case-height | 90mm |
| case-width | 67mm |
| max-door-thickness | 57mm |
| holdback | yes |
| bolt-length | 20mm |
| packaging | Visi Packed |
| brand | yale |
Reviews
There are no reviews yet.